Inteligentny dom – czym się charakteryzuje?
Nowoczesny dom to obiekt wyposażony w urządzenia automatyki domowej oraz systemy pozwalające na kontrolowanie codziennych czynności. Wchodząc do inteligentnego domu, wszystkie jego podstawowe funkcje znajdują się pod naszą ręką – najczęściej w postaci naszego smartfona. W ścianach takiego budynku znajdują się wiązki przewodów oraz sieci czujników. Całość jest podłączona do głównego systemu, w którym programujemy kolejne czynności zarządzania w danym pomieszczeniu. To właśnie dzięki temu, rolety mogą podnosić się wraz ze wschodem słońca, a nawodnienie ogrodu następuje w określonej porze.
Priorytetem każdego inteligentnego domu są instalacje elektryczne. To właśnie one łączą ze sobą wszystkie systemy, które skoncentrowane są w tak zwanej „centrali inteligentnego domu”. Daje to możliwość zastosowania dużej liczby nowoczesnych urządzeń, które pomogą nam w zapewnieniu jeszcze większego komfortu i bezpieczeństwa.
Sterowanie zasilaniem i oświetleniem
W inteligentnym domu znajdują się kontakty elektryczne z funkcjami SMART. Są one stosunkowo większe od tradycyjnych. Gniazdka mogą działać w dwóch trybach: standardowym oraz SMART. Daje nam to możliwość wyłączenia na jakiś czas opcji „smart home”. Co więcej, te nowoczesne kontakty mogą działać jak standardowe odpowiedniki. Cały system zbudowany jest na podstawie stacji głównej. Stacyjka „control” poza oczywistą funkcją włączenia lub wyłączenia zasilenia podłączonych do gniazdek urządzeń, oferuje dość przydatną funkcję pomiaru poboru prądu. Zatem jeśli domownik zdecyduje się na podłączenie wszystkich urządzeń w domu do sieci „smart home”, będzie mógł z łatwością dowiedzieć się, które z nich zużywa najwięcej energii. Warto też dodać, że te inteligentne gniazdka pojawiły się stosunkowo niedawno.
Systemy żarówek oraz lamp są zazwyczaj połączone z głównym narzędziem sterującym. Rodzaj i natężenie światła możemy szczegółowo regulować w naszym telefonie. Do lepszego sterowania oświetleniem przyczyniają się czujniki ruchu. Są one ulokowane najczęściej przy wejściach do pomieszczeń. Czujnik, który zauważa poruszający się obiekt, zapala światło. Zaświecona żarówka jest wyłączana automatycznie.
Kontrola temperatury pomieszczenia
Jest to system, który z każdym dniem zyskuje na popularności. Dzięki zestawom termostatycznym można kontrolować temperaturę pomieszczenia i poziom nasłonecznienia wnętrza. Termostat automatycznie reguluję temperaturę kaloryfera, nie uniemożliwiając przy tym ewentualnej regulacji ręcznej. Urządzenie wyczuwa otwarte okno, wyłącza ogrzewanie i w efekcie ogranicza koszty ogrzewania.
Bezpieczeństwo
Bez wątpienia inteligentny dom jest obiektem wygody, prestiżu oraz pozwala zaoszczędzić czas. Jednak spełnia jeszcze jedną i bardzo ważną funkcję — bezpieczeństwo.
Budynek przede wszystkim posiada kamery, które monitorują określony obszar. Razem z nimi zintegrowany jest czujnik ruchu, który wykrywa każdą aktywność w ciągu doby. Kiedy na przykład obok domu przejdzie kot, właściciel otrzymuje powiadomienie wraz z nagraniem z monitoringu.
Inteligentne budynki coraz częściej są wyposażone w systemy alarmowe. W sytuacji, gdy przez okno wtargnie się włamywacz, uruchomi się oświetlenie oraz dźwięk, który będzie sygnalizował obecność nieproszonego gościa. Również warto wspomnieć o nowej aplikacji, która pozwala zdalnie otworzyć drzwi od domu.
Dodatkowo dom posiada inteligentne czujniku dymu i gazu, alarmujące dźwiękowo w wyniku wykrycia dymu i gazu. Do środków bezpieczeństwa wlicza się także podsystem pogodowy. Podczas nadchodzącej burzy lub huraganu, czujniki dokonują pomiaru siły wiatru i wilgotności powietrza. Gdy parametry wskazują, że na burzę z gradem, zamykane są okna oraz opuszczane metalowe żaluzje, które chronią szybę przed uszkodzeniem.
Technologia inteligentnego domu wprowadza nas w sferę wygodnego i bezpiecznego życia. Jednak należy pamiętać, że automatyczne sterowanie również może zawodzić. Dlatego nie powinniśmy rezygnować z odpowiedniego ubezpieczenia naszego obiektu.