Jak zadbać o rolety zewnętrzne zimą?
Rolety zewnętrzne to rozwiązanie pełne korzyści nie tylko w budynkach użyteczności publicznej, ale także w prywatnych domach. Coraz częściej, podczas wykończenia budynku, bierze się pod uwagę ich zamontowanie, a popularność rolet zewnętrznych jest widoczna gołym okiem, zwłaszcza podczas spaceru po nowych osiedlach mieszkaniowych. Jakie są zatem ich główne zalety, powodujące, że coraz więcej inwestorów jest zainteresowana ich montażem?
Po pierwsze, stanowią one gwarancję prywatności. Współcześnie niewielu ludzi może sobie pozwolić na zamieszkanie w pięknym, nowoczesnym domu, z dala od ruchu ulicznego czy bliskości sąsiadów. Z reguły, wybieramy osiedla, które znajdują się stosunkowo blisko większych ośrodków miejskich, co jest spowodowane bliskością do pracy i całej dogodnej infrastruktury. Popyt na działki na takich terenach powoduje powstawanie często ciasno zabudowanych ośrodków. W takim wypadku znalezienie sposobu na odgrodzenie swojej prywatnej przestrzeni od spojrzeń ludzi „z zewnątrz” jest bardzo pożądane. Rolety zewnętrzne są idealną odpowiedzią na tę potrzebę, a dodatkowo nieniszczącą estetyki budynku ani nieingerującą w codzienne życie mieszkańców, jak np. w wypadku wysokiego ogrodzenia.
Rolety zewnętrzne pomagają także zadbać o bezpieczeństwo domowników. Podnoszą one znacznie walory antywłamaniowe w domu, a nam pozwalają poczuć się swobodnie i pewnie we własnych „czterech ścianach”.
Jedną z najważniejszych zalet rolet zewnętrznych jest ich szczelność. Chodzi tutaj przede wszystkim o oszczędzanie energii zużywanej do ogrzewania domu. W związku z tym oszczędzamy również nasze pieniądze, wydając mniejszą ich ilość na rachunki. Stanowią one także doskonałą ochronę dla okien, izolując je przed niekorzystnym działaniem słońca, wiatru, śniegu czy deszczu. Zwiększają również znacznie izolację akustyczną.
W związku z tak rozbudowanymi i licznymi zaletami warto zainteresować się kwestią ochrony oraz dbania o rolety zewnętrzne. Jest to inwestycja, która przynosi wiele korzyści, pełniąc jednocześnie funkcję zabezpieczającą część naszego domu. Nie oznacza to jednak, że ten element sam w sobie nie potrzebuje konserwacji ani zabezpieczenia. Od czego zacząć? Przedstawiamy poniżej najpotrzebniejsze rozwiązania!
Konserwacja w każdej porze roku
Odpowiednia konserwacja rolet zewnętrznych powinna być stosowana zarówno w zimie, podczas wyjątkowo ciężkich warunków, jak i innych pór roku. Pielęgnacja mechanizmu rolet nie jest wyjątkowo skomplikowana. Zaczynamy od zabezpieczenia wału nawojowego oraz uszczelki, znajdującej się u dołu pancerza. Do tego celu zaopatrujemy się w suchy smar i dwa razy do roku nacieramy nim oba elementy. Jeżeli akurat posiadamy środek do konserwacji uszczelek okiennych lub samochodowych, to również będzie dobra opcja.
Czyszczenie
Czyszczenie rolet zewnętrznych to podstawowe działanie, jakie możemy wykonać, aby nasz sprzęt działał długo i bez szwanku. Tak, jak każdy przedmiot codziennego użytku, zwłaszcza taki, który stosowany jest na zewnątrz budynku, rolety ulegają zabrudzeniom, osadzaniu się kurzu i innych drobnych elementów, np. liści czy gałązek.
Mycie rolet zewnętrznych powinno być uzależnione od potrzeb. Systematyczność sprawdzania ich stanu powinna nam wejść w nawyk, a sam proces czyszczenia, jeśli będzie potrzebny, jest dosyć prosty i szybki. Wystarczy zaopatrzyć się w ścierkę lub miękką gąbkę oraz ciepłą wodę z płynem do naczyń. Nie używamy natomiast żadnych środków silnie żrących lub zawierających proszek — możemy w ten sposób trwale uszkodzić powierzchnię rolety. Staramy się także ograniczyć do minimum używanie silnych detergentów, które mogą okazać się szkodliwe dla omawianego urządzenia.
Dbanie o rolety zewnętrzne w zimie
Zima to trudny okres dla domowych sprzętów używanych na zewnątrz. Ważne jest przede wszystkim zabezpieczenie wszystkiego, co możliwe przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi. Nawet takie urządzenia, jak rolety zewnętrzne, zaprojektowane do działania w warunkach zewnętrznych, potrzebują naszej szczególnej uwagi w tym czasie. Dlatego też ich pielęgnacja jest specyficzna i dopasowana do wymogów atmosferycznych, przede wszystkim temperatury.
Najważniejszą kwestią jest to, że zimą, nie myjemy rolet wodą. Nawet jeżeli w dzień temperatura powietrza utrzymuje się na poziomie zera, to nocą zazwyczaj spada do minusowych wartości. Woda, która na pewno pozostała jeszcze w szczelinach, ulega zamarzaniu i może spowodować wiele trudności w odpowiednim funkcjonowaniu urządzenia.
Poza tym, przed nadejściem mrozów, należy nasmarować uszczelkę smarem. W kolejnych miesiącach powinno się systematycznie usuwać śnieg z podłoża i lamel. Dodatkowo można lekko uchylić roletę, aby pozbyć się śniegu również z otworów wentylacyjnych.
Niestety, zdarzają się sytuacje, że pomimo wykonywanych zabiegów, roleta pokryje się lodem lub przymarznie do podłoża. W takim wypadku za wszelką cenę powinno się unikać otwierania jej na siłę, gdyż może to spowodować uszkodzenie mechanizmu. Dobrym rozwiązaniem jest otworzenie okna, aby ciepło z wewnątrz naturalnie rozpuściło lód i pozwoliło nam zwinąć roletę. Co ważne, jeżeli roleta ma wbudowany silnik, to powinniśmy w pierwszej kolejności przejść na sterowanie ręczne, rezygnując z ustawień czasowych.
Nadmiar śniegu i lodu można usunąć również mechanicznie. W tym celu rozpoczynamy od omiecenia powierzchni rolety ze śniegu, a następnie pozbywamy się lodu ręcznie, bez użycia skrobaczek czy innych urządzeń, mogących zarysować lub uszkodzić urządzenie.