Strona główna » Blog » O czym pamiętać kupując rolety wewnętrzne?

O czym pamiętać kupując rolety wewnętrzne?

Data dodania: 14-01-2021 Wyświetleń: 300

Rolety stanowią alternatywę dla zasłon, swoją popularność zyskały dzięki wygodzie jaką oferują. Rolety są znacznie mniejsze, łatwiejsze w montażu oraz prostsze do czyszczenia. Przed zakupem należy zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, aby prawidłowo dopasować roletę do pokoju.

Rozmiar

Zdecydowanie najważniejszy jest dobór odpowiedniego rozmiaru rolety. Wiele osób nie dokonuje dokładnych pomiarów okna, co stanowi poważny błąd. Roleta musi być idealnie dopasowana, ponieważ jej głównym zadaniem jest zaciemnienie pomieszczenia. Zbyt krótka może przepuszczać promienie słoneczne, które w okresie letnim są bardzo intensywne, dlatego należy zwrócić uwagę, aby nie powstała nawet najmniejsza szpara.

Z kolei, zbyt długa roleta będzie się zwijać i bardzo nieestetycznie wyglądać. Dlatego poświęćmy kilka minut na dokładne mierzenie okien i dopasujmy roletę do ich rozmiarów. Poprawnie wymierzona będzie spełniać swoje zadania i podkreśli estetykę okna.

Transparentność

Głównym zadaniem rolet jest regulowanie ilości wpadającego światła z zewnątrz oraz ograniczenie widoczności, dlatego w zależności od pomieszczenia w inny sposób będziemy wybierać materiał, z którego są wykonane. Rolety nieprzepuszczające światła świetnie sprawdzą się w sypialni. Odpowiednie zaciemnienie pomieszczenia jest niezwykle ważne do zapewnienia zdrowego i twardego snu, nie narazimy się również na wczesną pobudkę, którą mogłyby wywołać promienie słońca, w przypadku doboru nieodpowiedniej rolety.

Rolety zaciemniające wykorzystywane są również w łazience. Ich podgumowany materiał zapewni nam intymność i nie narazi na spojrzenia sąsiadów. Wybór odpowiedniego materiału wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa w pomieszczeniu. Rolety przepuszczające światło możemy użyć do pomieszczeń, w których spędzamy znaczną część dnia, na przykład w kuchni, salonie, czy miejscu pracy. Dobre oświetlenie wpływa na pracę mózgu i wydajność. Do tego rodzaju pomieszczeń przystosowane są rolety dzień-noc umożliwiające regulację ilości światła wpadającego przez okno.

Kolor i styl

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważny jest kolor rolet. Z pewnością nadaje on charakter okną, dlatego powinniśmy wiedzieć, czego oczekujemy montując roletę. W sypialni najlepiej sprawdzą się rolety ciemne zapewniające maksymalny ogranicznik dla światła. Natomiast w pozostałych pomieszczeniach wybór kolorystyki jest dowolny. Jeśli chcemy, aby nasze okna stanowiły odrębny element dekoracyjny możemy wybrać rolety w kontrastujących barwach i wzorach skupiających uwagę. Dla osób, które jednak nie chcą skupiać uwagi na oknach idealnym rozwiązaniem jest wybór rolet jasnych, które wtopią się w tło.

Styl rolet w dużej mierze zależy od wystroju wnętrza, w którym będą zamontowane. Osoby dekorujące dom w stylu minimalistycznym powinny dobrać rolety jednolitego koloru o jasnej lub pastelowej barwie. Wyznawcy stylu klasycznego mogą połączyć je z zasłonami elegancko podkreślając charakter pomieszczenia i akcentując okno.

Dla osób lubiących mieszaninę kolorów świetnie sprawdzą się kolorowe rolety w różne wzory. Takie rozwiązanie można wykorzystać na przykład w salonie, czy pokoju dziecięcym. Dzięki bajkowym motywom na oknie, nadamy pomieszczeniu charakteru i z pewnością sprawimy dziecku radość.

Montaż

Na rynku dostępne są dwa typy rolet, z przykręcaniem lub bez. Wiele osób decyduje się na zakup tych drugich, dzięki którym nie ma konieczności ingerencji w okno. Zaczepiane są o ramę okna, dzięki czemu nie uszkadzamy go. Rolety przykręcane mogą być zamontowane do ramy okiennej, wnęki, ściany lub sufitu. Jest to indywidualna decyzja uzależniona własnymi potrzebami i oczekiwaniami. Należy jednak pamiętać, że ten wybór wiąże się z wykonaniem niewielkiej dziury, do której przykręcona zostanie roleta.

Bezpieczeństwo

Niezmiernie ważne jest, aby pamiętać o zapewnieniu należytego bezpieczeństwa domownikom, szczególnie dzieciom lub zwierzętom. Wiele rolet posiada zwisające sznureczki odpowiedzialne za regulację ilości wpadającego światła. Zbyt mocne pociągnięcie może spowodować urwanie się rolety i wyrządzić krzywdę. Dlatego ważne jest, aby zabezpieczyć zwisające elementy specjalnymi ogranicznikami będącymi wyposażeniem każdej rolety.

Można również skorzystać z rolet posiadających mechanizm sprężynowy, dzięki czemu uchronimy się od wszelkich problemów związanych ze sznurkami, których w takich modelach po prostu nie ma.

 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
test