Strona główna » Blog » Obsługa rolet zewnętrznych

Obsługa rolet zewnętrznych

Data dodania: 08-12-2020 Wyświetleń: 323

Umiejętność obsługi rolety zewnętrznej jest kluczowa by nie doprowadzić do uszkodzenia systemu. Nieważne na jak drogi sprzęt się zdecydujemy, jeśli nie będziemy umieli z niego poprawnie korzystać. Nie warto podążać za błędnym przekonaniem - “wystarczy, że kliknę guzik lub pociągnę za sznurek i rolety będą działać, co złego może się stać”. Często coś co wydaje się nam logiczne i intuicyjne, niestety nie zawsze takie jest. Należy pamiętać również, że instrukcja obsługi to nie dokument przeznaczony dla profesjonalistów, ale dla nas - osób, które mają z nim do czynienia po raz pierwszy. Poza tym każdy sprzęt ma swoją specyfikę. 

Instrukcja obsługi rolet zewnętrznych 

Wiemy już, że przed rozpoczęciem korzystania z rolety zewnętrznej, zawsze należy czytać instrukcję obsługi. Każda z nich powinna informować swojego klienta, jak poprawnie podnosić, opuszczać rolety zewnętrzne, które wymagają użycia naszych rąk, ale również w przypadku tych napędzanych na silnik do rolet wewnątrz systemu. 

Podnoszenie rolety powinno odbyć się poprzez chwycenie ręką za taśmę (linkę) i pociągnięcie jej w dół. W ten sposób nadmiar wyciągniętego paska zostanie automatycznie nawinięty do puszki zwijacza, a pancerz uniesie się na pewną wysokość. Tę czynność należy powtórzyć, aż zamontowane w listwie końcowej ograniczniki, zatrzymają pancerz. Należy pamiętać by ostatni ruch wykonać powoli i ostrożnie, aby ograniczniki nie uderzyły zbyt mocno w skrzynkę rolety. 

Opuszczanie rolety powinno odbyć się poprzez chwycenie ręką za taśmę (linkę) tuż nad zwijaczem, aby zwolnić jego blokadę i przyciągnięcie paska do siebie. Następnie nadal trzymając pasek powinniśmy wykonać ruch w kierunku okna. Istotne, aby wykonać tę czynność delikatnie, z uwagi na opadający pancerz, aby niepotrzebnie nie spowodować wciągnięcia taśmy lub linki do środka. Całkowite zamknięcie rolety oznacza koniec omawianego etapu. Warto dodać, że podczas podnoszenia i opuszczania rolety listwę dolną pancerza możemy zatrzymać w dowolnym miejscu. Dzięki temu, pomieszczenie pozostanie częściowo zacienione. 

Jeśli mamy do czynienia z elektrycznymi roletami zewnętrznymi, podnoszenie i opuszczanie rolet, uzależnione jest od umiejętności obsługi systemu napędzanego na silnik. Należy wtedy nacisnąć klawisz przełącznika z odpowiednim oznaczeniem kierunku ruchu rolety (góra/dół). Po otwarciu lub zamknięciu rolety, silnik zostanie automatycznie zatrzymany. jednak warto pamiętać, że silnik należy natychmiast wyłączyć, gdy pancerz rolet zatrzymał się, a napęd silnika nie. Okres zimowy to szczególne wyzwanie dla rolet zewnętrznych. Kiedy pancerz przymarznie do parapetu albo cała roleta ulegnie oblodzeniu, nie powinniśmy podejmować żadnej próby jej otworzenia, ponieważ po prostu ją zepsujemy. Najlepiej jeśli delikatnie usuniemy lód lub poczekamy aż sam stopnieje. Silne wiatry o prędkości przekraczającej 85km/h są także sygnałem do natychmiastowego schowania pancerza do skrzynki. Pozostawienie go nawet częściowo opuszczonego, może doprowadzić do wyrwania pancerza z prowadnic, uszkodzenia rolety, okien i innych elementów wokół.

Zasady bezpieczeństwa podczas obsługi rolet zewnętrznych   

Podczas korzystania z rolet zewnętrznych kluczowe jest zachowanie bezpieczeństwa. Zasady BHP obowiązują nas również na własnym podwórku, aby nie doprowadzić do żadnego rodzaju zagrożenia. 

Po pierwsze należy przeczytać instrukcję obsługi przygotowaną dla konkretnego modelu rolety. Przede wszystkim, podczas opuszczania rolet, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, czy żaden przedmiot lub osoba, nie znajduje się w obszarze pracy rolety. Jeśli już poruszamy się w jej obszarze, roleta powinna być całkowicie otwarta lub zatrzymana. W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń, należy powiadomić odpowiednio przeszkoloną ku temu osobę. Użytkowanie niesprawnej rolety zewnętrznej lub próby jej samodzielnej naprawy, mogą spowodować jej zniszczenie, sprawiać zagrożenie dla życia i zdrowia użytkownika oraz stać się powodem utraty gwarancji. 

 

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
test