Strona główna » Blog » Rolety wolnowiszące, czy zabudowane?

Rolety wolnowiszące, czy zabudowane?

Data dodania: 02-03-2021 Wyświetleń: 360

Rolety wolnowiszące, czy zabudowane?  

Rolety okienne są zabezpieczeniem przed słońcem, a jednocześnie niebanalną alternatywą dla tradycyjnych zasłon. Wykonane z umiejętnie dobranych tkanin stworzą odpowiedni klimat we wnętrzu.  W pewnym sensie rolety mówią wiele o ich właścicielu, są wizytówką. Zanim jednak zawisną nad oknem, rolety trzeba zaprojektować. 

Rolety wolnowiszące 

Wszystkie rolety mają zwijaną tkaninę, która jest nakręcana na specjalną rolkę.  Zazwyczaj  mamy do czynienia z dwoma rodzajami zabezpieczenia rolki - w  przypadku typu wolnowiszącego  nie jest ona w żaden sposób zabudowana.  
Stanowi to najbardziej klasyczne rozwiązanie, najbardziej adekwatne do zasłaniania powierzchni o większych rozmiarach. Z tego powodu zazwyczaj montuje się ją na zewnętrznej części wnęki okiennej (przyczepiając do sufitu, bądź okna). Ten typ doskonale sprawdza się w roli przesłony wnęk, czy regałów.  Czasami możemy je nawet wykorzystać w roli ekranu projekcyjnego!
Na przekór temu co się w obiegowej opinii mówi, nie mamy większych powodów do tego, by obawiać się, że nasze rolety będą ulegać nadmiernemu zabrudzeniu. Większość rolet łatwo  utrzymać w czystości – wystarczy przetrzeć lekko wilgotną, czystą szmatką. 
Ten typ rolet wyróżnia się ogromną stabilnością. Nie musimy obawiać się o to, że przez jeden przypadkowy, czy nieprzewidywalny ruch naruszymy jego strukturę. Ponadto są bardzo wygodne w obsłudze. Doskonale widać wszystkie jej części składowe, naocznie możemy monitorować działanie mechanizmu. Ułatwia to również naprawę w przypadku drobnych usterek, które jesteśmy w stanie dokonać sami. Rolety wolnowiszące świetnie sprawdzają się w powierzchniach biurowych, zwłaszcza takich, mających sprawiać wrażenie minimalistycznych. Elegancko komponują się one z coraz popularniejszymi  powierzchniami przeszklonymi. Nie odwracają uwagi i nie rozpraszają w czasie wykonywania swoich obowiązków. W takich  dogodnych warunkach, nie tylko można skupić się na pracy, lecz staje się ona czystą przyjemnością! 
 

 A Rolety zabudowane?

Od pewnego czasu konkurencję dla tradycyjnych rolet wolnowiszących stanowią te zabudowane, zwane również kasetowymi. W tym rodzaju tkanina po zwinięciu jest osłonięta kasetą maskującą, która zabezpiecza ją przed zabrudzeniem. Zwykle można je zainstalować do ramy okiennej w sposób nieingerujący w kształt i wystrój pokoju, przesłaniając każde skrzydło okna oddzielnie. Dużą rolę odgrywa również to, że mocowana jest ona do ramy okiennej w sposób bezinwazyjny, poprzez oddzielne przesłanianie każdego ze skrzydeł okna. 
Mogą być one wyposażone w dodatkowe prowadnice boczne lub prowadzenie żyłkowe, które w trakcie opuszczania lub podnoszenia utrzymują materiał w odpowiednim miejscu. Dzięki temu tkanina znajduje się zawsze w takiej samej odległości od szyby. Pozwala to na dokładne przysłonięcie szyby oraz uchylanie jej, gdy roleta jest opuszczona. 
Mamy możliwość dokładniejszego przesłonięcia szyby oraz  swobodnego uchylania i otwierania okna także wtedy, gdy roleta jest opuszczona. Rolety w kasecie idealnie sprawdzą się jako osłona okien dachowych.  
Największą zaletą tego typu rolet jest ich znaczna wartość estetyczna połączona z łatwym zastosowaniem w praktyce. Wszak kaseta stanowi znakomitą ochronę rolet przed różnego rodzaju zabrudzeniami, zwłaszcza przed często trudnym do zauważenia kurzem. Znakomicie komponują się również z powierzchniami, na których chcemy mieć możliwość używania zarówno zasłon, jak i firan. Tego typu połączenie sprawia, że jesteśmy w stanie dopasować, w naturalny sposób jasność pomieszczenia w niemal każdych warunkach pogodowych.
Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
test