Strona główna » Blog » Skuteczne sposoby czyszczenia rolet zewnętrznych

Skuteczne sposoby czyszczenia rolet zewnętrznych

Data dodania: 08-12-2020 Wyświetleń: 354

Rolety zewnętrzne nie tylko odgrywają rolę dekoracyjną, ale również stanowią barierę termiczną, oraz są dodatkowym zabezpieczeniem dla domu przed potencjalnym włamywaczem. Nic dziwnego, że ostatnimi czasy stały się tak bardzo popularne i coraz więcej osób się na nie decyduje. Wraz ze wzrostem zainteresowania tematem rolet zewnętrznych, pojawia się także pytanie jak takie rolety czyścić. Kluczowa jest bowiem sprawa ich pielęgnacji, aby działały bez zarzutu przez długie lata i nie stały się brzydkim elementem domu. Warto je zatem zabezpieczyć przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych takich jak śnieg, deszcz, wiatr, promienie słoneczne, różnice temperatur, aby one w zamian mogły chronić nas.

 

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Czyszczenie rolet zewnętrznych jest istotne w ich prawidłowej pracy. Przez cały rok walczą z czynnikami atmosferycznymi, czy wszechobecnym kurzem naniesionym z pobliskich dróg. Szczególnie wiosną, ale i latem, pyłki roślin unoszące się w powietrzu, osadzają się na pancerzu. Poza oczywistym zabrudzeniem powierzchni rolet, drobinki przedostają się także do wnętrza mechanizmu, powodując jego uszkodzenie. Z tych względów nie wolno zapominać nam o właściwym czyszczeniu rolet. Pomimo, że pancerz jest wytrzymały i odporny na wiele czynników atmosferycznych, nie oznacza to, że możemy zapomnieć o regularnej dbałości o rolety.

Pierwszym, przygotowującym krokiem jest całkowite opuszczenie pancerza. Najważniejsze jest jednak nasze bezpieczeństwo. Jeśli posiadamy system sterowany elektrycznie, a nasz dom usytuowany jest w pobliżu połączeń elektrycznych, należy odłączyć system od źródła prądu.

Wstępny etap, to omiecenie rolety z pyłu i piasku oraz spłukanie jej wodą, możemy zrobić to przykładowo przy pomocy myjki ciśnieniowej. Jednak należy pamiętać, aby moc ciśnienia nie była zbyt duża, co mogłoby doprowadzić do ewentualnych wgnieceń. Czynność ta wykonywana w celu uniknięcia zarysowań w późniejszym etapie. Następnie przy pomocy miękkiej szmatki z wykorzystaniem standardowych środków do mycia, jak ogólnodostępny płyn do naczyń, należy umyć wszystkie widoczne elementy tj. pancerz, skrzynkę, prowadnice. Tak oczyszczone części pozostawiamy do wyschnięcia lub osuszamy delikatną, suchą szmatką. Przy użyciu tego samego detergentu możemy wyczyścić sznurki i taśmy. Bardzo szybko, podczas codziennego użytku, przestają wyglądać estetycznie ze względu na materiał z jakich są wykonane.

 

Kiedy należy myć rolety?

Wybierając moment czyszczenia rolet zewnętrznych kluczowa powinna być dla nas pora roku i temperatura występująca na dworze. Nie można myć rolet kiedy wcześniej wspomniana temperatura jest zbyt niska. Ewentualne przymrozki wczesną lub późną jesienią sprawią, że roleta po myciu nie będzie dostatecznie sucha, a to doprowadzi do przymarznięcia niektórych elementów i w efekcie do uszkodzenia rolety w trakcie jej podniesienia lub opuszczenia. Optymalne warunki to 10-25 stopni.

Lokalizacja okazuje się być ważna, jeśli chodzi o częstotliwość mycia rolet zewnętrznych. Ciągły kurz polnej drogi lub wręcz przeciwnie, wielkiej aglomeracji miejskiej to główne elementy warunkujące częste mycie. Istotny jest również kolor - im jaśniejsze tym większego zaangażowania wymagają z naszej strony. Sygnałem do zadbania o roletę jest także pojawienie się problemów z podnoszeniem i opuszczaniem pancerza. Co więcej, równie szybko powinniśmy reagować, gdy występują poważne zanieczyszczenia, ponieważ nieuniknione jest, że w końcu porysują lub uszkodzą mechanizm.

 

Pielęgnacja rolet zewnętrznych

Poza regularnym myciem pancerza, warto również zwracać uwagę na stan techniczny rolety. Prawidłowe działanie, znacząco wydłuża pracę systemu. Jeśli w danej chwili nie zauważymy nic niepokojącego, czynność tę wystarczy wykonać raz na 2-3 lata. Dobrym pomysłem jest również dbałość o dolne gumowe uszczelki pancerza, zwłaszcza przed okresem zimowym. Środek natłuszczający zapobiegnie przymarznięciu uszczelki do parapetu w trakcie mroźnej nocy.

Dbałość o rolety zewnętrzne, ich czyszczenie i pielęgnacja pozwolą uniknąć kosztownych napraw w razie wystąpienia awarii. Przedłużą ich pracę i pomogą zachować estetyczny wygląd na lata.

Komentarze (0)

Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Blog
test