Strona główna » Poradnik » Sterowanie centralne radiowe rolet

Sterowanie centralne radiowe rolet

Data dodania: 07-11-2023 Wyświetleń: 40


Sterowanie centralne radiowe rolet


 

Rolety zewnętrzne są uważane za pierwszy krok w stronę inteligentnego domu. Pomagają zniwelować dopływ światła słonecznego, które nieraz przeszkadza nam w wykonywaniu domowych zadań. Co więcej, zwiększają nasze poczucie prywatności oraz chronią pomieszczenia przed przegrzaniem. Zważając też na burze i huragany, rolety coraz częściej stosowane są ze względów bezpieczeństwa. Można więc stwierdzić, że mogą tam służyć w każdej porze dnia i nocy. Wykorzystanie pełnego potencjału tego urządzenia, z pewnością zapewni nam automatyczny system sterowania.


 

Sterowanie centralne — najważniejsze zalety
 

Już na etapie planowania budowy domu, bądź wyboru projektu warto rozważyć instalację rolet zewnętrznych. Sterowanie centralne wymaga wcześniejszego przygotowania ścian. W przypadku rozbudowanej instalacji wykuwanie bruzd w ścianach jest bardzo praktycznym rozwiązaniem. Nierozłącznym elementem sterowania centralnego są dwa rodzaje przycisków sterujących. Pierwszy z nich to przycisk lokalny. Umiejscowiony jest przy każdym oknie i steruje silnikiem pojedynczej rolety. W danym pomieszczeniu może znajdować się kilka takich włączników. Ich przewody podłączone są do sterownika grupowego. To za jego pomocą, mamy możliwość regulacji wszystkich rolet zamontowanych w pokoju. Najczęściej włącznik grupowy znajduje się przy miejscach wypoczynku, czyli przy kanapie lub łóżku. Wobec tego podczas snu lub oglądania telewizji nie musimy fatygować się, by włączyć rolety. Instalacje powinny być ze sobą połączone i prowadzić do centralnego przycisku. Dzięki niemu, mamy możliwość sterowania wszystkimi roletami w budynku. Priorytetem jest, aby sterownik centralny zamontowany był w wygodnym miejscu, np.: przy drzwiach wyjściowych. Zaoszczędzimy nie tylko swój czas, ale sprawimy również, że jego codzienne używanie stanie się praktycznie niezauważalne. Podczas kliknięcia w przycisk centralny, proces uruchomienia silnika rolety może być opóźniony o około jedną sekundę. Powodem tego jest minimalizacja udaru prądowego w czasie uruchomienia kilku sterowników.


 

Sterownie radiowe jako alternatywa
 

Należy pamiętać, że wykonanie centralnego sterowania wymaga połączenia wszystkich okien, poprzez centralną, przeciąć przewodową linią sterującą. Radiowe sterowniki dają możliwość sterowania według potrzeb, każdą roletą niezależnie. Urządzeniem sterującym może być pilot lub telefon z odpowiednio zainstalowaną aplikacją (najpopularniejszą jest aplikacja „Supla”). Można nimi sterować zarówno z domu jak i ze wszystkich miejsc, w których jest dostęp do internetu. Naciśnięcie odpowiedniego przycisku powoduje otwieranie lub zamykanie rolety. Sterowanie radiowe posiada bardzo ważną funkcję – retransmisji sygnału. To ważne udogodnienie przy instalacji systemu w dużych budynkach, ponieważ pojedyncze rolety potrafią przekazywać sygnał do rolet, bardziej oddalonych od głównego nadajnika.


 

Montaż i uruchomienie
 

Radiowy przełącznik roletowy montowany jest w puszce podtynkowej o podwójnej głębokości. Wystarczy podłączyć go do zasilania 230V, a następnie doprowadzić do niego czterożyłowy przewód zasilający silnik rolety. Kolejnym etapem jest wejście w przeglądarkę internetową oraz otworzenie strony „centralki”. Należy uruchomić tryb dodawania nowych urządzeń. Gdy już to zrobimy, klikamy w przycisk serwisowy przekaźnika trzy razy w ciągu półtorej sekundy. Po wykonaniu tej czynności w przeglądarce zatwierdzamy dodanie nośnika. Można zmienić jego nazwę oraz przydzielić go do pomieszczenia. W celu uruchomienia kalibracji położenia rolety, przyciskamy guzik serwisowy przez trzy sekundy. Wówczas roleta przesunie się do góry, zatrzyma się, zamknie, a następnie całkowicie się otworzy. Po tym procesie musimy podłączyć przewody przycisków ściennych. Oprócz zdalnego sterowania roletami z domu lub spoza niego możemy w prosty sposób zaprogramować czynności, takie jak: zamykanie i otwieranie rolet o określonej porze lub reakcję na inne zdarzenia. Warto zwrócić uwagę na wbudowany w centralkę kalendarz słoneczny. Umożliwia on zaprogramowanie regulacji rolet zgodnie ze wschodem i zachodem słońca. Jest to wygodniejsze rozwiązanie, niż sterowanie na podstawie zegara, który trzeba co kilka tygodni korygować.
 


Przejdź do strony głównej Wróć do kategorii Poradnik
test