Rozwiązania ułatwiające życie, z pewnością dostarczają wiele korzyści. Dzięki postępowi technologicznemu, możemy cieszyć się zdumiewającą ilością dóbr, które czynią nasze życie lepszym. W dobie inteligentnych rozwiązań, rynek oferuje nam rolety zewnętrzne, które zwiększają izolację termiczną oraz niewątpliwie chronią nas przed nieproszonymi gośćmi, tym samym polepszając komfort życia. Latem chronią one od promieni słonecznych i w przyjemny sposób chłodzą miejsce zamieszkania. Natomiast zimą sprawiają, że mieszkanie nie ulega wychłodzeniu, a całe ciepło kumuluje się w środku. Niestety rolety, tak jak większość użytkowych przedmiotów, ulega awariom. Siarczyste mrozy mają negatywny wpływ na rolety, co może skutkować ich nieprawidłowym działaniem podczas zimowej aury. Niezależnie od typu i sposobu sterowania, rolety narażone są na szkodliwe skutki mrozów.
Duże natężenie zimna i wilgoci naraża rolety na uszkodzenia, szczególnie jeżeli wyposażone są one w napęd elektryczny. Podczas mrozów może dojść do pokrycia pancerza lodem, przymarznięcia rolet do prowadnic lub parapetu. Przez co nie będziemy mogli ich podnieść bądź opuścić. Warto nadmienić, że nie tylko zmiany atmosferyczne mają wpływ na zamarzanie rolet. W momencie, gdy otworzymy okno i ciepłe powietrze z domu zderzy się z zimnym - zewnętrznym powietrzem, wytworzy się para wodna. W rezultacie dojdzie do zamarznięcia ów pary na pancerzu lub jego zwojach. Jak zatem chronić rolety przed szkodliwymi konsekwencjami niskiej temperatury? Wiele rolet posiada funkcję detekcji, która wykrywa opór i dzięki niej mamy pewność, że roleta wzniesie się dopiero, gdy przeszkoda zostanie zażegnana. Warto dodać, że regularne czyszczenie naszych rolet sprawia, że posłużą nam one przez lata. Powinniśmy myć rolety zwykle wtedy, kiedy taka potrzeba zaistnieje. Do pielęgnacji rolet możemy wykorzystać miękkie gąbki lub ściereczki, które są łatwo dostępne w Internecie i u producentów zajmujących się instalacją rolet. Należy pamiętać, że nie powinno się stosować środków żrących ani innego typu detergentów, które będą miały negatywny wpływ na nasz sprzęt. Do prozaicznego wyczyszczenia rolet najlepiej sprawdzi się woda z dodatkiem płynu do naczyń.
By uniknąć przykrych skutków niskich temperatur powinniśmy zadbać o pielęgnację naszych rolet i konserwacje ich mechanizmów. Dbanie o nasz sprzęt może wydawać się kosztowne, absorbujące i nader wymagające. Nic bardziej mylnego! Zatroszczenie się o rolety należy zgoła do najprostszych procesów. Wystarczy zaopatrzyć się w suchy smar i dwa razy do roku posmarować nim wał nawojowy i uszczelkę, która znajduje się na dole pancerza. Równie dobrze może sprawdzić się wazelina. Najlepiej rozsmarować ją w miejscu styku rolety i parapetu, uchroni to elementy mechaniczne przed szkodliwymi czynnikami pogodowymi i zredukuje ryzyko przymarznięcia. Można zastosować również inne środki, istotne jest, aby środki te nie zawierały w sobie wody i były odporne na niskie temperatury.
W przypadku, gdy podczas podnoszenia lub opuszczania rolet słyszymy niepokojące dźwięki i trzaski należy niezwłocznie zaprzestać wykonywanym czynnościom. Jakiekolwiek próby działania „na siłę”, mogą nieodwracalnie uszkodzić mechanizmy rolet. Co zatem zrobić w tej sytuacji? Jeżeli roleta posiada wbudowany silnik, niezwłocznie wyłączyć ustawienia czasowe i przełączyć się na ręczny tryb obsługi. Następnie, jeśli roleta jest ośnieżona, oczyścić ją, a potem ostrożnie spróbować poruszyć pancerzem w górę i pozwolić na to, aby roleta swobodnie opadła. Drgania mogą spowodować, że oblodzenie zostanie zniwelowane. Gdy to jednak nie pomoże, można użyć suszarki lub odkurzacza samochodowego. Ciepłe powietrze, skierowane na miejsce styku rolety z inną powierzchnią (np. parapetem), sprawi, że lód stopnieje. Po całkowitym odmrożeniu, oczyszczeniu i wysuszeniu wszystkich elementów możemy powoli podnieść roletę. W zależności od potrzeb metody należy kilkakrotnie powtórzyć.